Cildiniz İçin En İyi Havlu Seçimi

Cildiniz İçin En İyi Havlu Seçimi

Gün içerisinde sıklıkla kullandığımız ve yüzümüze temas eden havluların, cilt için oldukça önemli bir yere sahip olduğunu biliyor musunuz?

Cildimizin doğal pH dengesi gereği yüzümüze ya da vücudumuza sert havluların temas etmesi sağlıklı değildir. Özellikle cilt bariyerine zarar veren havlular, kuru ciltleri tahriş ederek daha kuru ve kaşıntılı bir duruma gelmesine sebep oluyor. Bu durumun nedenini ise cildin üzerindeki doğal sebum dengesini tamamıyla almasıyla açıklayabiliriz. Cilt formunu korumak için organik pamuktan üretilmiş havluları seçmeye özen göstermeliyiz.

Kullandığınız havluların hızlı su çekme özelliğine sahip olması ve sentetik materyal içermemesi konforlu kullanım açısından da önemli. Ürün içeriğinde organik pamuk bulunması alerji ve cilt hastalıklarının yaşanmasını engeller. Bu noktada GOTS (Global Organic Textile Standard) sertifikasına sahip markaları rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Pamuklu havlular dayanıklılık ve yumuşak doku sağlayan uzun liflere sahiptir. Cildinize uygun bir diğer kumaş ise doğal liflerden dokunan ketendir. Hafif dokusu ile suyu hızlı emer, nefes alabilen kumaşıyla aynı zamanda antimikrobiyaldir.

Cildimiz için en iyi havluları bulduktan sonra nasıl bakım yapacağınızı bilmek de oldukça önemli. Doğru yöntemler sayesinde havlularınızı uzun zaman boyunca rengini ve yumuşaklığını koruyabilirsiniz. Öncelikle çamaşır makinesine bütün havluları atıp bol deterjan ve yumuşatıcı eklemenin doğru bir şey olduğunu düşünüyorsanız hemen bu alışkanlıktan vazgeçin ve havlularınız için hazırladığımız doğru bakım rehberini inceleyin.

  • Fazla deterjan kullanımından kaçının.
  • Yumuşatıcı kullanımını azaltın. Birkaç yıkama yumuşatıcıya ara verebilirsiniz ya da lavanta yağı gibi doğal içerikleri deneyin. 
  • Havlularınızı diğer çamaşırlardan ayrı yıkamaya özen gösterin. 
  • 30-40 derecede yıkayın. Özellikle canlı ve koyu renklerde bu sıcaklıkların üstüne çıkmayın.