Miras

M.Ö. 6000 yıllarında ilk ilmekler Anadolu topraklarında atılır. Çatalhöyük’teki kazılarda Anadolu uygarlıklarının dokumacılık yönünden oldukça geliştiklerini gösteren buluntular elde edilmiştir.


Denizli’nin ilçesi Buldan’da kent tarihi kadar eski olan dokumacılığın kökleri M.Ö. 2. yüzyıla, Romalılar devrindeki Tripolis’e kadar uzanmaktadır.


Günümüzde Topkapı sarayında da tarihi örneklerine rastlanabilecek, ipi işleyen hünerli ellerin başkenti Buldan dokumaları ile ilgili ünlü gezgin İbni Batuta’nın(1331) şu sözleri kayda geçmiştir: ‘Burada altın işlemeli, pamuklu kumaşlar dokunur ki emsali yoktur. Pamuğun güzelliği ve kuvvetli olması dolayısıyla dokunan kumaş ve bezler de ziyade dayanır’


Değerlerini asırlık deneyimden ve gurur dolu dokuma geleneğinden alan Dönmez Tesktil geçmişinden gelen kültürü zamanın ötesine taşıyor. Bütünsellik içerisinde kurgulanmış doğal bir yaşam tarzı için yatak odası, yemek odası, banyo ve yaşam alanlarına uygun geniş bir yelpazede ev tekstili ürün seçkisini Buldans markası ile kullanıcılarının beğenisine sunuyor.