Büyükannemin Sandığı

Cuma, 30 Mart 2012 09:34 Webkokteyli tarafından yazıldı.
Yazdır e-Posta

Büyükannemizin özenle sakladığı,

genç kızlığında binbir emekle, umutla , hayalle hazırladığı, arkasıdan ölümsüz bir miras olarak bize emanet ettiği çeyiz sandığını açtık; eski resimler ve el emeği göz nuru yadigarlar arasında anılarda kaybolduk:
Serin bir yaz sabahında tertemiz beyaz sabun kokulu çarşaflar içinde gözümüzü açtık.
Mutfaktaki hararetli çalışma sürerken sokakta cıvıldayan çocukların arasına karıştık.
Odunları çıtırdayan sobayla ısınan banyoda temizlendik, tiril tiril peştemallere sarınıp kurulandık.
El emeği sehpa örtüsü üzerinde akşamüstü çayımızı yudumladık komşularla.
Bahçedeki masaya özenle serilmiş örtünün üzerine büfeden çıkarılmış porselenlerle hazırlanan sofrada, tabaklar, bardaklar ikramlarla dolup boşalırken kahkahalar karıştı sohbetlere.
Sedirin üzerindeki renkli işlemeli yastıklarda uyuyakaldık.
Sonra büyükannemizin kucağında yine mis gibi kokan yatağa taşındık, yumuşacık nevresimlerle sarmalandık.
Yüzde munzur bir gülümseme,
huzur ve mutluluk dolu bir rüyaya daha daldık.

Close Panel

Peştemal

Anadolu kültürünün dünyaya hediyesi olan peştemal, geleneksel olarak hamamlarda örtünmek amacıyla kullanılan dikdörtgen biçiminde dokuma bez olarak tanımlanır. İnce dokusu, yüksek emiş kabiliyeti, hızlı kuruması ve hafifliği ile zamana direnen ve günümüze kadar sürdürülen peştemal geleneği Buldans’ ın otantik olanı evrensele taşıyan tasarım ve üretim anlayışı ile buluşuyor.

Yüksek kalitede pamuk, keten, bambu gibi doğal lifleri son teknoloji tezgahlarla bir araya getiren zamansız tasarımlara imza atan Buldans ,taptaze bir solukla peştemalin kullanım alanlarını genişletiyor. Hamam ritüelinden çıkan peştemal; banyo, sauna, havuz, plaj ve spor salonlarına giriyor. Az yer kaplayan ince dokusu ile seyahatlerin de vazgeçilmezi haline geliyor.

Ahenk içinde kombinlenmiş tasarım ve renkleri sayesinde peştemalin kullanım kolaylıklarını insanın suyla buluştuğu tüm mekanlara taşıyan Buldan’s peştemalleri şıklıkları ile de fark ediliyor. Sadeliği ve duruluğu yansıtan doğal renk paletinin yanısıra, trendi yakalayan cıvıl cıvıl renkte peştemaller farklı bağlama çeşitleri ile pareo, elbise, şal olarak da kullanılabiliyor.

Binlerce yıllık dokuma kültürü ve tecrübesiyle peştemale yeniden hayat veren Buldans, özgün ve zarif tasarımları ile duyularımıza ve duygularımıza hitap ediyor…

Detaylı bilgi için: Banyo Grubu Peştemal
Plaj ve Ev Giyim Grubu Peştemal