Büyükannemin Sandığı

Yazdır e-Posta
Webkokteyli tarafından yazıldı.
30 Mart 2012

Büyükannemizin özenle sakladığı,

genç kızlığında binbir emekle, umutla , hayalle hazırladığı, arkasıdan ölümsüz bir miras olarak bize emanet ettiği çeyiz sandığını açtık; eski resimler ve el emeği göz nuru yadigarlar arasında anılarda kaybolduk:
Serin bir yaz sabahında tertemiz beyaz sabun kokulu çarşaflar içinde gözümüzü açtık.
Mutfaktaki hararetli çalışma sürerken sokakta cıvıldayan çocukların arasına karıştık.
Odunları çıtırdayan sobayla ısınan banyoda temizlendik, tiril tiril peştemallere sarınıp kurulandık.
El emeği sehpa örtüsü üzerinde akşamüstü çayımızı yudumladık komşularla.
Bahçedeki masaya özenle serilmiş örtünün üzerine büfeden çıkarılmış porselenlerle hazırlanan sofrada, tabaklar, bardaklar ikramlarla dolup boşalırken kahkahalar karıştı sohbetlere.
Sedirin üzerindeki renkli işlemeli yastıklarda uyuyakaldık.
Sonra büyükannemizin kucağında yine mis gibi kokan yatağa taşındık, yumuşacık nevresimlerle sarmalandık.
Yüzde munzur bir gülümseme,
huzur ve mutluluk dolu bir rüyaya daha daldık.

Hikayemiz

Yazdır e-Posta
Webkokteyli tarafından yazıldı.
28 Mart 2012

Buldan’s
Değerlerini asırlık deneyimden ve gurur dolu dokuma geleneğinden alan Buldan’s geçmişinden gelen kültürü zamanın ötesine taşıyor.Bütünsellik içerisinde kurgulanmış doğal bir yaşam tarzı için yatak odası, yemek odası, banyo ve yaşam alanlarına uygun geniş bir yelpazede ev tekstili ürün seçkisi kullanıcılarının beğenisine sunuyor.

Üretim

Yazdır e-Posta
Webkokteyli tarafından yazıldı.
30 Mart 2012

Geleneksel üretim yöntemleri ve bilgi birikimini teknoloji, kaliteli hammadde ve usta el işçiliği ile harmanlayan Dönmez tekstil yılda 1 milyon metre üretim kapasitesi ile doğal ev tekstili ve giyimi alanında faaliyet göstermektedir.

Nevresim takımları, yatak örtüleri, masa örtüleri, peştemal, bornoz, peşkir, koltuk örtüleri, şal, plaj kıyafeti ve fason kumaş üretimi olmak üzere geniş bir yelpazede ürün sunan Dönmez tekstil pamuk, keten, ipek, yün, bamboo, modal ve tencel gibi doğal lifler kullanarak üretimini ayrıştırmaktadır.

En yeni teknolojide armürlü ve jakarlı tezgahlarda dokunan renk haslıkları güçlü iplikler, ekoteks sertifalı boyahanelerde lifleri ezilmeden özel yıkama işlemlerinden geçirilip, usta terzilerden tarafından el makası ile özenle kesilir ve dikilir.

Özgün tasarımlarını yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli perakende noktalarında tüketicisine ulaştıran Dönmez tekstil Türkiye, İtalya, Yunanistan, Fransa, Amerika ve Avustralya’dan seçkin markalar için de özel üretim yapmaktadır.

Miras

Yazdır e-Posta
Webkokteyli tarafından yazıldı.
30 Mart 2012

M.Ö. 6000 yıllarında ilk ilmekler Anadolu topraklarında atılır. Çatalhöyük’teki kazılarda Anadolu uygarlıklarının dokumacılık yönünden oldukça geliştiklerini gösteren buluntular elde edilmiştir.

Denizli’nin ilçesi Buldan’da kent tarihi kadar eski olan dokumacılığın kökleri M.Ö. 2. yüzyıla, Romalılar devrindeki Tripolis’e kadar uzanmaktadır.

Günümüzde Topkapı sarayında da tarihi örneklerine rastlanabilecek, ipi işleyen hünerli ellerin başkenti Buldan dokumaları ile ilgili ünlü gezgin İbni Batuta’nın(1331) şu sözleri kayda geçmiştir: ‘Burada altın işlemeli, pamuklu kumaşlar dokunur ki emsali yoktur. Pamuğun güzelliği ve kuvvetli olması dolayısıyla dokunan kumaş ve bezler de ziyade dayanır’

Yazdır e-Posta
Webkokteyli tarafından yazıldı.
30 Mart 2012

Satış Noktaları

Yazdır e-Posta
Webkokteyli tarafından yazıldı.
28 Mart 2012
Ülke :
Şehir :

Alt Kategoriler

Close Panel

Peştemal

Anadolu kültürünün dünyaya hediyesi olan peştemal, geleneksel olarak hamamlarda örtünmek amacıyla kullanılan dikdörtgen biçiminde dokuma bez olarak tanımlanır. İnce dokusu, yüksek emiş kabiliyeti, hızlı kuruması ve hafifliği ile zamana direnen ve günümüze kadar sürdürülen peştemal geleneği Buldans’ ın otantik olanı evrensele taşıyan tasarım ve üretim anlayışı ile buluşuyor.

Yüksek kalitede pamuk, keten, bambu gibi doğal lifleri son teknoloji tezgahlarla bir araya getiren zamansız tasarımlara imza atan Buldans ,taptaze bir solukla peştemalin kullanım alanlarını genişletiyor. Hamam ritüelinden çıkan peştemal; banyo, sauna, havuz, plaj ve spor salonlarına giriyor. Az yer kaplayan ince dokusu ile seyahatlerin de vazgeçilmezi haline geliyor.

Ahenk içinde kombinlenmiş tasarım ve renkleri sayesinde peştemalin kullanım kolaylıklarını insanın suyla buluştuğu tüm mekanlara taşıyan Buldan’s peştemalleri şıklıkları ile de fark ediliyor. Sadeliği ve duruluğu yansıtan doğal renk paletinin yanısıra, trendi yakalayan cıvıl cıvıl renkte peştemaller farklı bağlama çeşitleri ile pareo, elbise, şal olarak da kullanılabiliyor.

Binlerce yıllık dokuma kültürü ve tecrübesiyle peştemale yeniden hayat veren Buldans, özgün ve zarif tasarımları ile duyularımıza ve duygularımıza hitap ediyor…

Detaylı bilgi için: Banyo Grubu Peştemal
Plaj ve Ev Giyim Grubu Peştemal